Szukaj na tym blogu

piątek, 23 grudnia 2011

Jak wybrać ROM dla naszego Palmtopa - PDA

Jak wybrać ROM dla naszego Palmtopa - PDA

Autorem artykułu jest CRISSO



Na starcie wszystkich świeżo upieczonych nabywców telefonów PDA chciałbym zachęcić do zapoznania się z tematyką wybrania dla siebie odpowiedniego ROM-u dla swojego telefonu, gdyż od tego zależy w znacznej mierze jakość działania naszego palmtopa w przyszłości.

ROM dla PDA jest jak dla nas mieszkanie lub dom, który potem będziemy urządzać. Musi być funkcjonalny, estetyczny i nie powinien mieć usterek, które potem będą nas nękać. Jest to system ( Windows Mobile, czy też Android itp. ) z dodatkami, które są wgrywane do telefonu fabrycznie zanim je kupimy, ale oczywiście możemy później wgrywać sobie nowsze, ulepszone ROM-y samodzielnie lub w serwisie.              
             Oficjalny serwis producenta wgrać nam może tylko tzw. oficjalne ROM-y, czyli "autoryzowane" przez producenta palmtopa. My także musimy trzymać się tej zasady jeśli mamy jeszcze urządzenie na gwarancji. Jeśli nie to możemy poszaleć i wybrać coś z ROM-ów nie oficjalnych, przygotowanych przez programistów lub amatorów. Często są to ROM-y bardziej funkcjonalne, zużywające mniej pamięci niż te oficjalne ale musimy też zachować ostrożność gdyż zdarza się, że są nie dopracowane lub za mało przetestowane przez ich twórców i w niektórych sytuacjach powodują jakieś problemy. Błędy zdarzają się także w tych oficjalnych i dlatego ważne jest aby trochę poczytać na forach i wyrobić sobie jakąś opinię na ten temat. Oceny większej ilości ludzi zwykle dobrze pokazują kto robi dobre i pewne ROM-y i kogo należy unikać.

             Ważne jest jednak aby operację zmiany ROM-u zrobić na początkowym etapie, zaraz po kupnie smartfona, gdyż wgrywanie nowego ROM-u wiąże się z wykonaniem Hard Resetu - czyli wykasowania pamięci magazynowej telefonu i przywrócenia stanu fabrycznego. Inaczej mówiąc operacja taka kasuje nasze wszystkie dane, programy i ustawienia, więc szkoda to robić po tym jak już coś sobie powgrywamy i poustawiamy po swojemu. Co prawda można takie dane przywrócić ze zrobionego wcześniej backup-u ( o czym będzie dalej ) ale nie robi się tego jednym kliknięciem, więc na późniejszym etapie robimy to tylko w sytuacjach, gdy na starym ROM-ie są jakieś problemy lub bardzo nam zależy na jakimś nowszym i dużo lepszym wg naszych ocen i potrzeb.

              Sam proces wgrywania nowego ROM-u jest bardzo prosty. Robi się to prawie tak samo jak wgrywanie programów do PDA za pośrednictwem komputera. Jedynie trwa nieco dłużej, bo około 10-20 min. Jednak jeśli nasz pocket nie miał jeszcze nigdy wgrywanych nieoficjalnych ROM-ów to najprawdopodobniej będzie miał nie usuniętą blokadę fabryczną uniemożliwiającą nam szybkie wgranie takiego ROM-u. W takich przypadkach należy usunąć taką blokadę. Robi się to raz i potem przy kolejnych zmianach ROM-u już nie ma takiej konieczności.

               Trzeba też zwrócić uwagę , że ROM jest zawsze tworzony pod konkretny model telefonu . Dlatego nie możemy wgrywać ROM-u np. do HTC Touch Pro 2, a przeznaczonego dla MDA VARIO.

               Poniżej przedstawiam screen polecanego ROM-u, stworzonego dla HTC Touch Pro 2 przez Jackos-a, a spolszczonego przez Scrobla.

                                                                         Screen Ekranu ROM S3 Jackos 1.4.0 SPL

                Układ i rodzaj elementów umieszczonych na powyższym ekranie to już kompozycja własna użytkownika palmtopa. Każdy może stworzyć swój niepowtarzalny i funkcjonalny ekran. Obrazuje nam to częściowo jakie możliwości ma system z ROM-em Jackosa.

                 ROM-y Jackosa są wyjątkowo stabilne, stale ulepszane, zawierają dużo przydatnych programów wgranych już do systemu. Ponad to, są tworzone w różnych wersjach bardziej i mniej skomplikowanych przez co każdy może wybrać taką wersję jaką mu odpowiada. Te bardziej skomplikowane zawierają więcej możliowści konfiguracyjnych przez co z kolei mamy więcej możliwości na takie skonfigurowanie np. ekranu, które będzie dla nas jak najbardziej funkcjonalne i estetyczne. Dodatkowo, każda wersja ROM-u Jackos-a występuje w dwóch odmianach : S3 z Menu Start u góry (klasycznie) lub EVO z Menu Start u dołu (dla łatwiejszej obsługi palcami). Zrzut ekranu powyżej to najwyższa, spolszczona przez Scrobla wersja w odmianie klasycznej z Menu u góry.

                  W wersjach tych na ekranie (lub ekranach, bo można ustawić kilka ekranów w pionie i kilka w poziomie) można umieszczać dowolne elementy (przełączniki WiFi, bluetooth, GPRS, skróty do programów, kontaktów, ulubionych zakładek .), w dowolnym miejscu i w regulowanym rozmiarze co daje nam nieskończoną liczbę kompozycji do uzyskania. Dodatkowo pod każdy element można podpiąć skrót do dowolnego programu. Np. klikając w zegar możemy uruchamiać budzik lub stoper albo inny wybrany program.

                  Dlatego bardziej zaawansowanych użytkowników zachęcam do pobierania i instalowania wersji FULL, a jak ktoś woli to może wybrać wersje prostsze o nazwie BASIC:

                  Jeśli ktoś nie musi mieć wersji systemu w języku polskim to może korzystać z najnowszych, oryginalnych wersji ROM-ów Jackosa w języku angielskim (bez spolszczenia).

Uwaga: Jeśli na palmtopie nigdy nie był jeszcze zmieniany ROM to musimy usunąć blokadę fabryczną (a właściwie nie usunąć ale obejść) poprzez użycie specjalnego dla danego modelu palmtopa programu HardSPL.

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach aby robić takie operacje, to proszę zlecić to serwisowi zajmującemu się PPC (nie zwykłymi komórkami). Najlepiej poprosić w oficjalnym serwisie o sprawdzenie czy mamy najnowszy oficjalny ROM, a jeśli nie to zlecić im wgranie najnowszego oprogramowania.

Po wybraniu i wgraniu odpowiedniego ROM-u, który spełni nasze oczekiwania funkcjonalne, jakościowe (brak błędów i tzw. zawieszeń) oraz wizualne będziemy mogli dopiero przystąpić do dalszego urządzania naszego PDA poprzez wgrywanie - instalowanie dodatkowych programów i ulepszeń.

Pliki ROM-ów do pobrania oraz opisy jak je wgrać i nie tylko znajdziesz blogu www.telefonwindows.blogspot.com

           
         Wiedzę na temat zakupu smartfonów, telefonów, pocket-ów z sytemem Windows Mobile oraz odnośnie wszelkich zagadnień związanych z bezpiecznym i przyjemnym ich użytkowaniem znajdziesz na blogu poświęconym tej tematyce : www.telefonwindows.blogspot.com

CRISSO

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz